« کمیته های حقیقت یاب(1) | Main | کمیته های حقیقت یاب(2) »

دکتر مارتین لوتر کینگ، جونیور

king1.gif


سالهاست در آمربکا سومین دوشنبه ماه ژانویه به احترام دکتر مارتین لوتر کینگ جونیور،تعطیل ملی اعلام شده است. با وجود اینکه مارتین لوتر کینگ به عنوان یک رهبر فقیه ملی آمریکا بسیار شناخته شده و محترم است، بسیاری از صاحب نظران تاریخ آمریکا از شهرت کلیشه ای مارتین لوتر کینگ انتقاد می کنند. به نظر برخی از این منتقدین از شهرت کینگ در آمریکا سو استفاده شده است و به جای اینکه آرزوهای او و فعالیت هایش به عنوان یک رهبر دلسوز حقوق مدنی ترویج شود، از او تصویری کلیشه ای سرشار از فراموشی و نسیان ناشی از گذشت زمان، ارایه می شود. بسیاری معتقدند که اگر امروز مارتین لوتر کینگ قدرت سخن گفتن داشت، تا به حال علیه شهرت کنونی خود قیام کرده بود.

در این زمینه یک شاعر بنام آفریقایی- آمریکایی، کارل وندل شعری پر معنا سروده است که من قسمتی از آن را برای این مطلب ترجمه کرده ام:


اکنون که او در امنیت مرده است
بیایید تا او را ستایش کنیم
مقبره هایی برای تقدیس شکوه او بسازیم
سرودها و شعرهای زیبا برایش بخوانیم
از انسان های مرده
می توان رهبرانی بی دردسر ساخت، آنها
نمی توانند برخیزند
تا بر علیه تصویرهایی
که ما از زندگی آنها می سازیم ، قیام کنند
و به علاوه، هرچه باشد
ساختن مقبره از
ساختن جهانی بهتر بسی سهل تر است.

***

مارتین لوتر کینگ در روز 15 ژانویه 1929 در شهر آتلانتا، جورجیا به دنیا آمد. در دوران دبستان و دبیرستان او بسیار درس خوان و موفق بود و به همین خاطر توانست در سن 15 سالگی در مورهس کالج شروع به تحصیل کند. پس از فارغ التحصیلی از این کالج در رشته جامعه شناسی، مارتین لوتر کینگ در مدرسه علوم دینی کروزر در پنسیلوانیا مشغول به تحصیل شد. سپس در سال 1955 مدرک دکترای خود را از دانشگاه بوستن گرفت. در شهر بوستون با خانم جوانی به نام کرتا اسکات که بسیار روشنفکر و هنرمند بود، آشنا شد و ازدواج کرد. مارتین لوتر و کرتا صاحب دو دختر و دو پسر شدند.

پس از قبول چند مقام کلیسای در مونتگامری، آلاباما، و عضویت در کمیته ملی برای پیشرفت نژادهای غیر از نژاد سفید در آمریکا، مارتین لوتر کینگ به عنوان یک فعال در زمینه حقوق مدنی شناخته شد. وی سپس رهبری نخستین تظاهرات صلح آمیز در سال 1955 و همچنین تحریم اتوبوس ها را بر عهده گرفت. در آن زمان سوار شدن افراد نژاد سیاه در جلوی اتوبوس ها، غیر قانونی بود و به همین خاطر سر انجام تحریم اتوبوس ها به رهبری مارتین لوتر کینگ صورت گرفت. در طی این بایکوت که 382 روز طول کشید، مارتین لوتر کینگ دستگیر شد و خانه اش درپی یک انفجار به آتش کشیده شد. اما در همین زمان او به عنوان یک رهبرمدنی جنبش تبعیض نژادی علیه نژاد سیاه شناخته شد.

در سال 1957 مارتین لوتر کینگ به عنوان رییس کنفراس جنوبی رهبری مسیحی انتخاب شد. این کنفرانس برای ادامه فعالیت های مدنی غیر خشونت آمیز مطابق با اصول مسیحیت و روش های صلح آمیز گاندی، تشکیل شد. در مدت 11 سال( 1968-1957) کینگ به نقاط مختلف آمریکا سفر کرد و در بیش از 2500 تظاهرات، نشست ها و کنفرانس های گوناگون در مورد مسایل مربوط به حقوق مدنی و نژاد سیاه شرکت نمود. در این مدت زمانی، او همچنین 5 کتاب و مقاله های بسیاری نوشت.

در همین سال ها، تظاهرات گسترده ای در برمینگهم، آلاباما، به رهبری کینگ صورت گرفت. دراین تظاهرات که توجه جهانیان را به خود جلب کرد، کینگ مانیفستوی انقلاب سیاه را مطرح کرد. هدف از این تظاهرات در واقع به منظور اعتراض به عدم حق رای افراد نژاد سیاه بود. در پی این تظاهرات، راهپیمایی صلح آمیزی در واشنگتن دی سی طرح ریزی شد که در آن 250،000 نفر شرکت کردند. در این راهپیمایی، دکتر مارتین لوتر کینگ جونیر، متن مشهور "من رویایی در سر دارم" را برای جمعیت حاضر خواند.

مارتین لوتر کینگ به دفعات دستگیر شد. اما این دستگیری ها به شهرت ملی و جهانی او لطمه ای نزد. او در سن 35 سالگی جوانترین فردی بود که موفق به اخذ جایزه صلح نوبل شد. وی در مراسم اعطای جایزه صلح نوبل، قسمت مالی این جایزه را که در آن زمان مبلغ 54،123 هزار دلار بود، به جنبش حقوق مدنی آمریکا اعطا کرد.

سر انجام مارتین لوتر کینگ، درچهارم آوریل سال 1968 در حین سخنرانی در ممفیس، تنسی برای کارگران رفتگر که در یک راهپیمایی صلح جویانه شرکت کرده بودند ، ترور شد و در گذشت.

برای نوشتن این مطلب کوتاه، از این منابع استفاده کردم:

Beyond Amnesia: Martin Luther King, Jr., and the Future of America
Vincent Gordon Harding
The Journal of American History, Vol. 74, No. 2. (Sep., 1987), pp. 468-476

http://nobelprize.org/peace/laureates/1964/king-bio.html

Post a comment