Main | مهرنوشت »

سلام

سلام ،

فکر می کنم بنا بر اصول ، ابتدا باید خودم را معرفی کنم . جالب این است که نمی دانم چطور باید این کار را بکنم. عجیب نیست ؟ نه ، عجیب نیست چون سالهای متمادی است که نه خواسته ام ، نه توانسته ام و نه فرصت این را داشته ام که خودم را برای خود تعریف کنم . شاید روند آرام آشتی با خود را حدود یک سال است که دوباره از سر گرفته ام . گاه تند و گاه کند ، گاه طغیان کرده و گاه با آرامش این مسیر را پیموده ام . اکنون دوباره میتوانم دوست بدارم ولی هنوزبالهای پروازم آمادۀ پریدن نیست . دورخیز می کنم ولی ترس در دلم ریشه دارد .

می دانم که مطلع دلنشینی برای ابراز وجود و عرض سلام نبود ولی واقعیتی است از زندگی ام که در صدد کتمانش نیستم و اطمینان دارم در آینده بیشتر و بیشتر از آن داد سخن خواهم گفت .

من " لیلی پورزند " هستم . نامم لیلی است چون از زمانی که جنینی بیش نبوده ام ، مادرم مرا به این نام خوانده است . وابستگی غریزی به این اسم دارم که متاسفانه در اثر اشتباه دیکته ای ادارۀ گذرنانۀ ایران این نام در مدارک انگلیسی به صورت لی لی درآمد . باید اعتراف کنم که در زندگی بعد از مهاجرت به دلیل تغییر ناخواستۀ نامم دچار بحران هویت شدم !!!! حال پذیرفته ام که آنانی که مرا از ایران می شناخته اند مرا لیلی صدا می کنند و آنانی که مرا در فراسوی مرزهای ایران شناخته اند مرا به نام لی لی می شناسند. جالب این جاست که حتی مادرم وقتی به فارسی مرا صدا می کند می گوید لیلی و اگر در جمعی انگلیسی زبان مرا مخاطب قرار دهد می گوید لی لی !!! به هر حال امروز از لطف تایپیست ادارۀ گذرنانه ، دو اسم دارم که البته هر دو با معناست . لیلی به معنای شب من و لی لی یعنی گل نیلوفر...

در آستانۀ سومین دهۀ زندگی هستم و با وجود همۀ سختی ها و تجربیات تلخ گذشته همچنان آمادۀ پیش رفتنم . امروز سالگرد ششمین سال ورودم به کانادا است . کشور سردسیر شمالی که روزی روی نقشه به درستی نمی یافتمش و تصوری جز قطب شمال و زندگی اسکیمویی در آن نداشتم. کانادا، امروز وطن دوم من است . سرزمین خاکی ام که تا زنده ام عشقش در دلم متبلور است و هر گاه به جای جایش بیاندیشم ، اشک حسرت دور بودن از آن از چشمانم جاری می شود ، ایران است . ولی ناباورانه باید اعتراف کنم کانادا تنها جاییست در دنیا که می خواهم بعد از ایران در آن زندگی کنم . اشتباه نکنید . منظورم این نیست که اینجا بهشت برین یا مدینۀ فاضله است . نه ، بلکه مقصودم این است که در این کشور بی مانند میتوانی زندگی کنی و خودت باشی با همۀ مفاهیم وجودت.

مادرم " مهرانگیز کار" در غربت اجباری در شهر بوستون زندگی را می گذراند . گرچه مهم نیست او کجای دنیا روز را به شب و شب را به صبح برساند . هرجا که باشد مولد فکر و اندیشه است و منبع نیرو و حیات و امید . تنش سالم و روانش آرام باد که دنیایی به او و حضورش مفنخرند . امیدوارم روزی نظاره گر بازده تلاشهای بی وقفه اش در راه اعتلای حقوق بشر در ایران باشد.

پدرم " سیامک پورزند " روزنانه نگار قدیمی ایرانی که ذهنی خلاق دارد و سمبل زیستن و مبارزه با شرایط ناهنجار است . من مقاومت سرسختانۀ او برای زنده ماندن و بازگشتن به زندگی را پس از تحمل چندین سالۀ زندان سیاسی در سالخوردگی و در کمترین شرایط زیست انسانی ، می ستایم . او بیمار است و در خانه ولی همواره احتمال بازگرداندن او به زندان هست . آرزو دارم یک بار دیگر او را ببینم و در آغوش بگیرم .

خواهرم آزاده، مشغول تحصیل در رشتۀ ادبیات خلاق است . او دوست داشتنی ترین موجود دنیاست . می دانم آیندۀ درخشانی خواهد داشت گرچه در ساههای نوجوانی متحمل رنج های بسیار در اثر مهاجرت من ، زندان مادر، بیماری ، مهاجرت خودش و بعد دستگیری پدر بود .

من از دانشکدۀ حقوق دانشگاه شهید بهشتی ، فارغ التحصیل شدم . آنچه در زندگی بر من و خانواده ام گذشت، مرا خواسته و ناخواسته به سوی مطالعه و کار در زمینۀ حقوق بشر سوق داد . خوشحالم که از تجربیات تلخم نه برای انتقامجویی بلکه برای خدمت به آنان که حقوقشان پایمال شده ، استفاده می کنم . آرزو دارم تا آخرین لحظۀ حیات امکان این کار را داشته باشم .

Comments

my dear Leili you are precious and beautiful and I love you. Congrads for your weblog

my dear Leili you are precious and beautiful and I love you. Congrads for your weblog

lieli
i am so proud of you
and
i've missed you so... much
love from the bottom of my heart,
yasi hakami

به وبلاگستان خوش آمدی. مادر شما به راستی مایه‌ی فخر همه‌ی ما هستند.

سلام خوشحال شدم در ایئ شهر شیشهای تورا دیدممن از وقتی که همه کتابای مامنت را خوندم به بلوغ فکری رسیدمبه ما هم سری بزن

ليلي عزيز.سلام.خوشحالم از آشنائيت.تقريبا همسن هم هستيم.موفق باشي

سرکار خانم مهرانگیز کار با سلام وخسته نباشید اگر برایتان ممکنه از وضعیت زنان ایرانی مقیم امریکا-کانادا انهائی که موفق شده اند و انهائییکه وامانداند مطلب بنویسید.اگر امکان دارد برایم مقاله و یا اطلاعاتی در این مورد بفرستید چون باری فراخوان مقاله ای مطلبی در مورد زنان ایرانی مهاجر تهیه میکنم با تشکر و اروزی تندرستی.فراهانی استاد یار دانشگاه

welcome to the world of blogs

سلام منتظر نوشته هايت هستم
موفق باشي

لیلی عزیز
با تبریک شروع به کار وبلاگت
راه دیگری برای تماس نیافتم .پس از اینجا پیغام را می گیری.
می خواستم اجازه بگیرم لینک وبلاگت ر در وبلاگم قرار بدهم.
منتظر جوابت هستم. پرستو-هلند

لیلی عزیز سلام خوبید از اینکه در غربت و در ان سوی مرزهای ایران عزیز هنوز به ایرانی بودن خود مفتخری منم افتخار میکنم که زنی ایرانی هستم و به مادرت خانم کار بیشتر افتخار میکنم که همواره مبارزه کرد تا نقش زن را نمایان کند و به خواهر خوبت ازاده خانم و همجنین سلام مخصوص میدهم به پدر بزرگوارت اقای پورزند . سلام منو به پدر و مادرت برسون . دوستتون دارم هر جای دنیا که باشید.

سلام...
من دانشجوی اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی هستم واز آشنایی با وبلاگتون خوشحالم.موفق باشید.

lili aziz man az diyar zagros bar shoma va khanevadeh poreftekharetan dorod miferestam. khozestan//M.I.S//lali plain//

لیلی جان
تبریک! خوشحالم که بالاخره اینجا رو راه انداختی و رونق دادی. می بخشی من یه کم دیر رسیدم.

ليلي عزيز، فكر كنم ترجمه Comparative Literature را بهتر است ادبيات تطبيقي گفت تا ادبيات خلاق(منظور من اشاره شما بود به رشته تحصيلي خواهر گرامي‌تان آزاده.). البته ممكن است من هم اشتباه كنم به اين دليل ساده كه فارسي من هم زياد تعريف نداره. اين بار اول است كه به وبلاگ شما سر زدم(از طريق وبلاگ خانم مهرانگيز كار)، و خواستم به هر روي من هم به شما خوش‌آمد بگويم، هرچند خودم ساكن اين وبلاگ‌ستان نه‌يم.

با سلام براي شروع بد نبود. من سعي مي‌كنم سر بزنم و مطالب شما را بخوانم. حس مي‌كنم در آينده مطالب جالب و مهمي مي‌نويسيد

با سلام
در صورت امكان و به منظور آموزش فارسي نويسي با خط لاتين ‚ آدرس فوق را براي دوستان معرفي كنيد.
متشكرم
رضا

با سلام
در صورت امكان و به منظور آموزش فارسي نويسي با خط لاتين ‚ اين آدرس khattenou.blogspot.com را به دوستان معرفي كنيد.
متشكرم

I believe you are about to enter your forth decade of your life. The third one
is already gone
Good luck with your weblog

مهرانگيز . (تقديم به مهرانگيز کار سمبل زن آزاده)

محجوبه ای رشيد و خشمگين
هدهدی خوش سخن و بی باک
رهنورد کوچه باغهای غمگين اسارت
اميد فردای وطن
نرگسی تيز هوش، نماد صلابت و استواری
گوهر تابناک آسمان آزادی
ياور تهيدستان
زلال چون چشمه
کبوتر گونه در پرواز
اميد فردای وطن
ردای آزادی بر دوش
کيست او چون شير مي غرد و مي خروشد.
کيست پنهان در لابلای کلمات پنهان و خموش
مهر انگيز کار است.
محجوبه رشادت
ردای آزادی بر دوش
بيمار و رنجور
محبوس و تنها
اما همچون کوه استوار
همچون رود خروشان
مهر انگيز سمبل زن آزاده
سمبل رشادت
استواری و صلابت
سلام بر تو
مهر آگين، مهر انگيز و مهر افروز مردم ايران
درود بر تو
رهنورد کوچه باغهای غمگين اسارت
نامت جاودانه باد
رسم و مهر و آيينت جاودانه باد مهر انگيز.

هلند 21 ژانويه 2003
طاهره خرمی

Post a comment